Ağır Depresyon Nedir

admin Yorum yapın

Çok gülen ve neşeli biriyken birden karamsar ve hayattan zevk almaz hale geldiyseniz depresyona girmiş olabilirsiniz. Depresyon ruhsal bir hastalıktır ancak sosyal hayatı ve bedeni de etkiler. Kişi sürekli uyumak ister ve oldukça hareketsizdir, bu da bedensel ağrılara neden olabilir. Kaygı, endişe, korku duyguları yoğun yaşanacağından insanlardan uzak bir hayat yaşamak isteyecektir.

Ağır depresyon geçiren kişilerde intihara meyil görülebilmektedir, hayatla tüm bağın bitmesi gerektiği düşüncesi oluşur. Üzüntü ve kısa süreli küslük dışındaki ruhsal bunalımlarda mutlaka zaman kaybetmeden bir hekim yardımı alınmalıdır. Psikolog ve psikiyatrist eşliğinde gereken tetkikler yapılmalı ve rahatsızlığın adı konulmalıdır. İlaç kullanımı, psikoterapiler, hormonal tedaviler ve fiziksel terapiler tedavi yöntemleri birlikte kullanılabileceği gibi sadece bir depresyon tedavi yöntemi de seçilebilir.

Depresyon geçiren kişilerde sık sık sinir krizleri görülebilir, bayılmalar ve duyguları yoğun şekilde ifade etme söz konusudur. Evliliklerde cinselliğin bitme noktasına gelmesi, sosyal aktivitelerden uzaklaşma, yalnız kalma isteği, ağrı çektikçe kendini cezalandırdığını düşünme gibi durumlarda kişinin psikolojik durumu uzmanlarca iyi analiz edilmelidir.

ağır depresyon

Doktora giden ve ağır depresyon tanısı konulan kişilerin tedavisi aşama aşama olur. İlk olarak psikoterapiyle sorunun özünü belirlenir, sonrasında ilaç tedavisi ve bazı uygulamalarla hastanın iyileşmesi sağlanır. Hastanın iyileşmeyi istemesi için hekimine güvenmesi gerekir, bu yüzden konusunda uzman hekimlerin araştırılıp bulunması önemlidir. Bazı hastalar tedaviden kaçabilir, hastanın doktoruyla sürekli iletişim içinde olması tedavinin sonuç vermesini sağlar.

Bir önceki yazımız olan Depresyon Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


bebek sitesi