Depresyon Belirtileri Nelerdir

admin Yorum yapın

Kadınların erkeklere göre daha çok yakalandığı, genellikle neşesizlikle başlayan depresyon, genç yaşlı herkesin kapısını çalabilir. İlk zamanlarda keyifsizlik olarak görülen hastalık, kişiyi zamanla asosyallik boyutuna getirir. Psikolojik ve fizyolojik değişimler kişiyi sağlıksız hale getirir, tedavi edilmezse kişiyi bu hayattan kurtulma eylemlerine iter. Depresyonla moral bozukluğundan kaynaklı içe dönüklüğü birbirinden ayırt etmek gerekir, uzman bir psikolog doğru tanıyı koyacaktır.

Depresyona giren kişi hayatın tüm alanlarından elini eteğini çeker. Sürekli uyumak ve hayattan uzaklaşma ister. Eskisine göre daha az yeme ihtiyacı duyar, sevdiği yiyecekler sunulsa bile yemek istemeyecektir. Depresyon belirtisi arasında en belirgin olanı, neşesizlik ve zevk almama durumudur. Cinsel isteksizlik, hayatın güzel yanlarını görmeme ve acıya bağlanma söz konusudur.

Depresyonun içine düşmüş kişide takıntılar peydah olabilir, bunların en belirgini tüm davranışların kendinin aleyhini yapıldığını düşünmektir. Rahatsızlıkta kişi kendine sürekli isyan eder, kendini değersiz görür, hayatı çok sıkıcı bulur. İş hayattı sekteye uğrar, kişi okula gitmek istemez, sosyal ilişkiler bozulur.

depresyon belirtileri

Depresyon belirtileri listesine bağımlılıkların oluşmasını maddesini ekleyebiliriz. Kişi kendini değersiz gördüğü için bazı kötü alışkanlıklara başlayabilir.  Çalma hastalığının, kumar alışkanlığının, bağımlılık yapan madde kullanımının başladığı durumlar da söz konusudur. Depresif ruh halini destekleyen müzikler dinler, olumsuz düşünceleri içinde büyütür. İçine dönük yapısına rağmen çevresine karşı daha saldırgan olur, sinirlerine hakim olamaz. Tedavinin ertelenmemesi, uzman bir psikologdan yardım alınması hastalığın kişinin kendine bedensel zarar vermemesi açısından çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Ağır Depresyon Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


bebek sitesi