Depresyon Geçiren Dua

admin Yorum yapın

Depresyonda olan kişi hayatın tüm güzelliklerini görmezden gelir, kendini ve hayata dair her şeyi gereksiz görür. Ruhsal bunalım yaşayan depresyon sosyal yaşamı da olumsuz etkiler ve kişi git gide yalnızlaşır. Arkadaşları bir bir eksilir, işini kaybedecektir, ailesini durumuyla üzecektir. Umutsuzluk ve mutsuzluğun hakim olduğu depresyonda yapılması gereken ilk iş, kişiye değer duygusunu yeniden empoze edebilmektir.

Depresyonda vesvese ve olumsuz düşünceler beyni meşgul eder. Kişi bu düşüncelerden kurtulmak için uyumaya çalışır ancak uykusunda da oldukça rahatsız rüyalar görür.  Depresyonun hem bedensel hem ruhsal aşılması gerekir. Kişi bedenini seveceği aktiviteleri yapmalı, mutluluk duygusunu hayatına yeniden çekmelidir. Olabildiğince bebeklerle vakit geçirmeli mutlu olmaya çalışmalıdır. Ruhsal olarak da bol bol dua ederek içindeki sıkıntıları gidermelidir.

Samimice yapılan her ibadet, depresyon geçiren dua olarak adlandırılabilir. Gerçekten şifa dilediğinizi, iyileşmek istediğinizi gönülden gelen

depresyon geçiren dua

cümlelerle ifade edin. Yâ mübdiel-berâya ve muidehâ ba’de tenâihâ bikudretihî bi hürmeti Muhammedin ve ehl-i beyti Muhammed. İnsanları var eden ve öldükten sonra diriltecek olan Rabbim! Hz. Muhammed’in ve ümmetinin hürmetine bana şifa ver.

Depresyon geçiren dua arasında en etkili olanı İnşirah Suresi’dir. İnşirah Suresi’nin anlamı şöyledir: Senin için göğsünü açmadık mı? Senden o yükünü indirmedik mi? Senin sırtındaki eziyet veren yükünü indirmedik mi? Şanını yükseltmedik mi? Demek ki, her zorlukla beraber bir kolaylık saklıdır. Evet zorlukla beraber bir kolaylık var. O zaman boş kaldığında yine kalk yorul. Ve sadece Rabbinden ümit et, yönünü O’na çevir.

Bir önceki yazımız olan Depresyondan Kurtulmanın Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


bebek sitesi