Depresyon Nedenleri Nelerdir?

admin Yorum yapın

Depresyon ruhsal bir hastalık olmasının yanında bedeni de aynı derecede etkileyen bir sağlık durumudur. Moral bozukluğuyla sıkça karıştırılan depresyonun belirtilerini iyi bilmek gerekir. Birkaç günlük enerjisizlik, moral bozukluğu durumu depresyonla karıştırılmamalıdır. Depresyon nedenleri genetik ve çevresel faktörlerden oluşmaktadır. Hastalığın kaynağını uzman doktorumuz derin bir araştırmadan sonra belirlemektedir.

Depresyon nedenleri 3 farklı faktör açısından değerlendirilmelidir. Bedensel olarak yaşadığınız olumsuz olaylar depresyona girmenize sebep olabilir. Taciz, kaza sonrası bedensel engeller, çok kilo almak ruh durumunu çok etkilemektedir. Depresyonun genetik faktörlerini de bilmek gerekir, nasıl ki ailenizde şeker hastası biri varsa ve sizde de çıkma olasılığı yüksekse, depresyon için de aynı olasılığı söyleyebiliriz.

Depresyonun ana nedenlerini psikososyal etkenler oluşturmaktadır. İş hayatındaki başarısızlar, ikili ilişkilerdeki çatışmalar, aile yapısındaki düzensizlikler kişinin psikolojisini yakından etkilenmektedir. Değersizlik, yetersizlik, kaybetme korkusu ve birçok olumsuz düşünce kişinin depresyona girmesine sebep olur. Neşesizlikle birlikte kişinin kendisine küsmesi söz konusudur, eğer olumsuz duygular artarsa derin bir depresyon durumu ortaya çıkar.

depresyon nedenleri

Depresyon sık görülen bir rahatsızlık olmasından dolayı çoğu kişi tarafından önemsenmez ancak tedavi edilmezse maalesef sonuç kişinin intiharına kadar gitmektedir. Kişi işinin, eşini ve sosyal arkadaşlarını kaybetmektedir.  Depresyon nedenleri tek başına değerlendirilmemeli, genetik, çevresel ve fiziksel etkenlerin etkileşimi unutulmamalıdır. İçe kapanma, hayattan haz almama, sosyal ve ekonomik hayatın durması söz konusu olduğunda zaman kaybetmeden bir psikiyatrist ya da psikoloğa gitmek gerekir.

Bir önceki yazımız olan Depresyon Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


bebek sitesi