Depresyon Nedir?

admin Yorum yapın

Son dönemin en sık görülen hastalıklarında olan depresyon, beden ve ruh sağlığı dengesinin bozulduğu, yaşam enerjisinin yok olduğu önemli rahatsızlıklardandır. Uzun süren ve tedavi edilmeyen depresyonun kişiyi ölüme kadar götürdüğü görülmüştür. Unutulmamadır ki halk arasında dile getirilen depresyon kavramının, tıptaki depresyon hastalığıyla pek bir ilgisi yoktur. Birkaç saatlik ya da günlük süren enerjisizlik durumu çoğu kişi tarafından depresyon olarak adlandırılmaktadır.

Kişinin enerjisi, morali farklı sebeplerle bozulabilir. Bir yakının kaybedilmesi, bir konuda başarısız olmak, uykusuz ve yorgun olmak, kötü rüyalar görmek, sevgiliden ayrılmak kişinin kötü hissetmesine sebep olabilir. Genellikle kısa sürede etkisi azalan bu etkenleri her yaşayan, kendini depresyona girmiş olarak tanımlamamalıdır.

depresyon nedir

Depresyon hastalığında sebepsiz şekilde enerji düşer, hayattan zevk alınmamaya başlanır. Sürekli bir uyku hali ve kimseyle görüşmek istememe durumu söz konusudur. Kişi kendini işe yaramaz hisseder, yemek yemek istemez ya da çok fazla yemek yiyerek kendini cezalandırır.  Sürekli uyumak ve kendinden uzaklaşmak niyetindedir. Depresyonda genetik yatkınlığı da önemsemek gerekir, ailede önceden depresyona girmiş bireyler varsa bu hastalığa yakalanma olasılığınız daha fazladır.

Depresyona girmiş kişilerde kendine isyan vardır. Sürekli yaptığı hataları düşünür, kendisine kızar hatta onu cezalandırmak ister. Çevreden gelen eleştiriler depresyon rahatlığını yaşayan kişi için büyük isyan sebebidir, kişi kendisine ve çevresine karşı saldırgan olabilir. Uzun süren moralsizlik durumunda, sosyal hayattan kopuşu gösteren davranışlarda mutlaka bir psikolojik yardım alınmalıdır.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


bebek sitesi