Depresyon Testi

admin Yorum yapın

Son zamanlarda herkesin dilinde gezen ancak sanıldığı kadar basit bir hastalık olmayan depresyonun erken teşhis edilmesi çok önemlidir. Depresyon testi sayesinde kendinize kısa bir muayene yapabilirsiniz ancak testin sonucu kesin tanı koymak için hazırlanmamıştır. Testin içindeki sorular depresyon belirtileri ve sebeplerinden oluşmaktadır, cevaplarda evet çoğunluktaysa hemen bir psikoloğun kapısını çalmanızı öneririz.

Depresyon testi için aşağıda verilen cümleleri tek tek okuyun, evet ya da hayır cevabını verin. Eğer hayırlar çoksa depresyondan söz edilmez, eğer evetler çoksa ruhsal bir sorunun olabileceği göz önünde bulundurulur. Bu testin sonucu kesin bilgi vermez sadece sizde farkındalık oluşturmak içindir. Soruları 1 hafta ve daha fazla süredir nasıl hissettiğinize odaklanarak cevaplamalısınız.

depresyon testi

  1. Çok sıkıntılıyım, artık bu duruma dayanamıyorum.
  2. Gelecekle ilgi hiç umudum yok, ne olacak bilmiyorum.
  3. Kendimi her konuda başarısız görüyorum.
  4. Beni mutlu eden hiçbir şey yok , çok sıkılıyorum.
  5. Kendimden ve her şeyden nefret ediyorum.
  6. Kendimi çok beceriksiz ve işe yaramaz görüyorum.
  7. İç uyanasım gelmiyor, her şeyden kaçmak istiyorum.
  8. Hiçbir şey yiyemiyorum, istemesem de kilo kaybediyorum.
  9. Kendimi cezalandırmak istiyorum, ben yaşamayı hak etmiyorum.

Cümlelerin sonuna kendi yanıtınızı yazdıktan sonra sonuçlara bir bakın, yarıdan fazlasında evet cevabını verdiyseniz, yaşadığınız şehirdeki tecrübeli psikiyatristleri araştırın ve durumu anlatın. Depresyon testi ruh halinizi değerlendirmeniz için hazırlanmıştır asla teşhis koymayı hedeflemez. Her hastalık tedavi edilebilir önemli olan doğru zamanda ve doğru hekimde olabilmektir.

Bir önceki yazımız olan Depresyon Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


bebek sitesi