Depresyondan Kurtulmanın Yolları

admin Yorum yapın

Günümüzde nerdeyse 10 kişiden ikisi depresyon rahatsızlığıyla boğuşmaktadır. Depresyonun birçok sebebi olsa da en belirgin neden strestir. İş hayatında yaşayan sıkıntılar, aile yaşamındaki bitişler ve başlangıçlar, okuldaki başarısızlıklar kişinin ruhsal bunalıma girmesine neden olur. Yakın birinin ölümü de kişide derin yaralar yaratmakta, depresyonun temelini oluşturmaktadır.

Depresyon basit bir rahatsızlık gibi düşünülse de tedavi edilmezse büyük problemlere yol açmaktadır. Kişinin kendi başına depresyondan kurtulma olasılığı düşüktür, mutlaka uzman bir doktora tedavi olmak gerekir. Depresyonla, fazla üzüntü duyma birbirine karıştırılmamalıdır. Üzüntüde belirli süreden sonra duygu durumu düzelmeye başlar, depresyondaysa olumsuz duygular daha da artar.

Depresyon geçiren kişide içe kapanıklık gün yüzüne çıkar, sadece odasında vakit geçirir. İş hayatını ve sosyal hayatını ikinci plana atmaktadır,

depresyondan kurtulmanın yolları

depresyondaki kişi bu dönemde işinden olabilmektedir. Depresyondan kurtulma yöntemleri ve hekim tarafından alacağınız tedavi sayesinde rahatsızlığınızdan hızlıca kurtulabilirsiniz. Gülümsemek, depresyonu geçiren sihirli bir ilaç gibidir. Kişi sadece gülüyor gibi yaptığında bile beyin bunu gerçek algılıyor ve mutluluk hormonu üretmeye başlıyor.

Uyku düzeni depresyon zamanlarında çok değişir, ya çok uyunur ya da uykusuzluk çekilir. Uyku düzeni sağlandığında vücut dinlenmiş ve daha güçlü hissedecektir. Yatış ve kalkış saatlerini belirlemeli, uyku düzeni oluşturmalısınız. Çay ve kahve içeren zihin uyarıcı içecekler çok fazla tüketilmemelidir, sinir sistemini dinginleştiren bitki çayları tüketilmelidir. Hobilerinize yönelin, olumsuzluklardan uzak durmaya çalışın.

Bir önceki yazımız olan Depresyon Testi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


bebek sitesi